Formalności do załatwienia

w Polsce

Planują Państwo powrót do Polski, ale nie wiedzą Państwo, od czego zacząć po przylocie do kraju?

Prosimy koniecznie przejrzeć przygotowaną przez nas listę spraw, które powinni Państwo załatwić po przylocie do Polski:

W Polsce nadal istnieje obowiązek meldunkowy. Po powrocie do Polski musisz się zameldować. Możesz to zrobić w urzędzie miasta lub gminy. Musisz to zrobić w 30 dni od daty przyjazdu do Polski. 

Poinformuj polski urząd skarbowy o powrocie do kraju. Aby to zrobić, wypełnij druk ZAP-3. Urzędnicy udzielą tobie wszelkich niezbędnych informacji. Formularz nazywa się „Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem”, możesz go pobrać tutaj

Jeśli planują Państwo zakup mieszkania lub domu w Polsce, oferujemy pomoc. Nasz przedstawiciel w Polsce znajdzie nieruchomość, odpowiadającą waszym potrzebom i gustom. Nowy dom lub mieszkanie będzie  czekać na Państwa z kompletem dokumentów. Nie muszą Państwo martwić się o formalności, zrobimy to za was.

Po powrocie do Polski koniecznie powinni Państwo założyć konto bankowe. Będzie potrzebne, aby otrzymać polskie karty płatnicze, aby dokonywać opłat, przelewów itd.  Bez konta w banku i karty płatniczej nie da się funkcjonować. Warto zresztą założyć konto w polskim banku jeszcze przed wyjazdem z Kanady. Umożliwi to dokonywanie transakcji bankowych, które mogą być niezbędne jeszcze przed wyjazdem. Do tej pory konto w polskim banku mogliśmy założyć tylko podczas osobistej wizyty w placówce. Dopiero pandemia zmusiła polskie banki do wyjścia w stronę klienta i umożliwienie zakładania konta przez internet.

Po przyjeździe do Polski z Kanady warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Otrzymają je Państwo wraz z podpisaniem umowy o pracę, założeniem własnej działalności gospodarczej, lub zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna, lub emeryt . Możesz również ubiegać się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne (płatne) albo ubezpieczyć się prywatnie, na przykład w Lux Med.

W Polsce należy pamiętać o wyrobieniu wszystkich aktualnych dokumentów tożsamości. Dowód osobisty jest wydawany całkowicie bezpłatnie w urzędzie miasta lub gminy, w których są Państwo zameldowani. Czas oczekiwania na dowód wynosi do 30 dni. Po powrocie na stałe do Polski są Państwo zobligowani do wymiany kanadyjskiego prawa jazdy na polskie. Mają Państwo na to 185 dni od dnia powrotu do Polski. Wniosek o polskie prawo jazdy można złożyć w wydziale komunikacji w urzędzie miasta lub gminy, w miejscu naszego zameldowania.

Jeśli sprowadzili Państwo samochód z Kanady do Polski, będą Państwo musieli załatwić kilka spraw. Na szczęście samochody z Kanady wymagają w zasadzie tylko wymiany światła przeciwmgielnego, inne światła i układy nie wymagają wymiany. Po dokonaniu wymiany należy udać się do stacji diagnostycznej, aby potwierdzić, że nasz samochód spełnia wszystkie niezbędne wymogi. Na stacji diagnostycznej otrzymają Państwo zaświadczenie, które potwierdzi wykonanie badań technicznych samochodu. Następnie należy załatwić wszystkie dokumenty w wydziale ruchu drogowego w swoim urzędzie miasta lub gminy. Potrzebna do tego kilku dokumentów: wniosek o rejestrację samochodu, dowód własności, dowód potwierdzający odprawę celną, potwierdzenie ze stacji diagnostycznej, potwierdzenie zapłaty za akcyzę lub zaświadczenie o braku obowiązku dokonania opłaty akcyzowej, świadectwo zgodności WE, karta pojazdu oraz tłumaczenie dokumentów z angielskiego na język polski. Po tych wszystkich formalnościach otrzymają Państwo tymczasowe tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny. Przepisy dają 30 dni, aby tymczasowe tablice rejestracyjne na stałe. Proszę pamiętać, aby ubezpieczyć samochód.

Proszę wziąć pod uwagę, że wiele dokumentów i zaświadczeń, które otrzymali Państwo w Kanadzie, będą musieli Państwo przetłumaczyć na język polski. Praktycznie wszystkie urzędy nie akceptują dokumentów w języku angielskim. Tylko dokumenty tłumaczone przez tłumacza przysięgłego mają moc prawną.

Mają Państwo do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu. Nie zostawimy Państwa bez odpowiedzi.